Czym jest Yerba mate?

Yerba mate to nic innego jak napar z ostrokrzewu paragwajskiego (ilex paraguariensis, St.Hillaire), składający się głównie z listków i patyczków tej rośliny. Jest ona uprawiana w Argentynie, Brazylii i Paragwaju. Ma niesamowite właściwości pobudzające, zdrowotne i odchudzające. Jest bogata w różnego rodzaju witaminy z grupy B m. in. B1, B2, B3, B5, B6, B7 i B9, a także witaminę C i E. Dodatkowo w yerbie znajdziemy żelazo, magnez, krzem, wapń, fosfor, potas i cynk. Przede wszystkim jednak jest bogata w alkaloidy: teobrominę, teofilinę i kofeinę (tutaj zwaną mateiną ). Te składniki sprawiają, że yerba mate jest bardzo skuteczna w swoim działaniu. Wolno uwalniająca się moc z naparu podczas picia pobudza umysł i daje duży zastrzyk energii, a w dodatku oczyszcza organizm. Pomaga w walce z nadwagą, ponieważ wzmaga uczucie sytości, reguluje przemianę materii oraz działa przeciwcukrzycowo a także przeciwzapalnie. Chroni serce i reguluje ciśnienie krwi.

Akcesoria do Yerba mate :

Aby przygotować yerba mate potrzebujemy dwóch podstawowych rzeczy ( Matero i Bombille ). Mając taki zestaw możemy przystąpić do parzenia naparu. Matero, to naczynie do którego wsypujemy susz i zalewamy go wodą, natomiast bombilla ,to stalowa rurka zakończona na dole sitkiem zapobiegającym przedostawaniu się suszu bezpośrednio do ust. Wyróżniamy kilka rodzajów matero : Palo santo, to naczynie wykonane ze świętego drzewa, które jest jednym z najintensywniej pachnących drzew na świecie. Podczas zalewania suszu wodą w palo santo uwalnia się żywica, dzięki której uwalnia się przyjemny, delikatny zapach. Naczynie najczęściej posiada zewnętrzne okucie, które chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi i użytkownika przed oparzeniem się. Kolejnym rodzajem matero jest tykwa wykonana z łupiny owocu tykwy kalebasowej. Robione są ręcznie co sprawia, że każde naczynie jest jedyne w swoim rodzaju. Wymaga specjalnego przygotowania, ale proces ten nie jest skomplikowany i nazywa się Curado. Tykwę należy zalać suszem z yerba mate i odstawić na czas około 12 godzin, następnie opróżnić i umyć naczynie pod bieżącą wodą. Po tym procesie z pomocą łyżeczki należy delikatnie wyskrobać resztki miąższu z łupiny owocu. Na koniec należy odstawić tykwę do wyschnięcia, nie odwracając jej dnem do góry. Jest jeszcze matero ceramiczne, wykonane z różnych materiałów. Jest dość popularne ze względu na niską cenę i łatwość w utrzymaniu czystości. Nie wymaga specjalnych przygotowań i można je myć w zmywarce, dzięki materiałom z których są wykonane mają wysoką wytrzymałość.

Proces parzenia Yerba mate:

  1. Wsypujemy susz do naczynia.
  2. Przechylamy naczynie w dowolną stronę, aby zrobić miejsce na bombille.
  3. Wkładamy bombille.
  4. Zalewamy susz przegotowaną wodą, ostudzoną do temperatury 70-75 stopni C.
  5. Po krótkiej chwili dolewamy wodę, ponieważ świeży susz wchłonie znaczną jej ilość.
  6. Kilka minut później możemy pić przygotowany przez nas napar.
  7. Ten sam susz można zalewać kilkukrotnie.

Proces przygotowania tykwy zwany Curado:

Tykwy muszą zostać poddana procesowi zwanemu „ Curado ”. Nie jest,to skomplikowany proces i należy go przeprowadzić tylko jeden raz. Zabieg „ curado ” przeprowadza się w celu zabezpieczenia tykwy przed ewentualnym pękaniem i zniszczeniem. Proces przeprowadzenia „ curado ” :

1. Zalej 2/3 tykwy suszu dowolnej Yerba mate (może to być już zużyty susz,przesypany z innego naczynia).

2. Susz należy zalać gorącą woda i odstawić na czas około 24 godzin.

3. Po upływie około 24 godzin należy opróżnić naczynie z suszu i opłukać pod bieżącą woda.

4. Używając łyżeczki należy ostrożnie wydrapać resztki owocu z tykwy. Trzeba wydrapać tylko wierzchnią warstwę,tak aby nie uszkodzić tykwy.

5. Zostawiamy do osuszenia, nie odwracając naczynia dnem do dołu.

6. Po wyschnięciu nasza tykwa jest gotowa do użytkowania. Procesu „ Curado ” nie trzeba powtarzać.

*Proces „ Curado ” stosuje się tylko w przypadku Tykwy – naczynia wykonanego z łupiny owocu tykwy kalebasowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *